2004 Various Guild nominees (Actors, Producers, Cinematographers, Art Directors)

Discussion in 'Movies' started by Vickie_M, Jan 5, 2004.

  1. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    NEW: Motion Picture Sound Editors winners. That's it, see you next year!



    2004 Hollywood Industry Guild Awards


    Winners listed:
    AMERICAN CINEMA EDITORS (ACE, the Eddies)
    AMERICAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS (ASC)
    ART DIRECTORS GUILD (ADG)
    CINEMA AUDIO SOCIETY (CAS)
    COSTUME DESIGNERS GUILD (CDG)
    DIRECTORS GUILD (DGA)
    HOLLYWOOD MAKEUP AND HAIRSTYLIST GUILD
    MOTION PICTURE SOUND EDITORS (MPSE, Golden Reels)
    PRODUCERS GUILD (PGA)
    SCREEN ACTORS GUILD (SAG)
    VISUAL EFFECTS SOCIETY (VES)
    WRITERS GUILD OF AMERICA (WGA)


    Helpful links to have on hand:
    Movie City News: Oscar City Center
    Oscar Watch
    Sijmen's Oscar Experiment
    My 2003 thread
    My 2002 thread



    Current year winners will be in large, bold and red.


    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    AMERICAN CINEMA EDITORS (ACE, the Eddies)
    (nominations announced January 13, 2004, winners announced February 15, 2004)
    American Cinema Editors web site


    Best Edited Feature Film (Dramatic)

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Jamie Selkirk

    Other 2004 nominees:
    Cold Mountain - Walter Murch
    Master and Commander: The Far Side of the World - Lee Smith
    Mystic River - Joel Cox
    Seabiscuit - William Goldenberg

    2003 winner: Gangs of New York - Thelma Schoonmaker
    2002 winner: Black Hawk Down - Pietro Scalia


    ---

    Best Edited Feature Film (Comedy or Musical)

    Winner:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Craig Wood, Stephen Rifkin and Arthur Schmidt

    Other 2004 nominees:

    Bend It Like Beckham - Justin Krish
    Finding Nemo - David Ian Salter & Lee Unkrich
    Lost in Translation - Sarah Flack
    School of Rock - Sandra Adair

    2003 winner: Chicago - Martin Walsh
    2002 winner: Moulin Rouge - Jill Bilcock


    ---

    Best Edited Documentary

    Winner:
    Spellbound
    Yana Goskaya

    Other 2004 nominees:
    Capturing the Friedmans - Richard Hankin
    The Fog of War - Doug Abel, Chyld King & Karen Schmeer

    2003 winner: Bowling for Columbine - Kurt Engfehr
    2002 winner: New York: A Documentary Film - Episode 7 "The City And The World (1945-2000)" - Juliana Parroni



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    AMERICAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS (ASC)
    (nominations announced January 12, 2004, winner announced February 8, 2004)
    American Society of Cinematographers web site


    Winner:
    Seabiscuit

    John Schwartzman, ASC

    Other 2004 nominees:
    Master and Commander: The Far Side of the World - Russell Boyd, ACS
    The Lord of the Rings: The Return of the King - Andrew Lesnie, ACS
    Cold Mountain - John Seale, ASC, ACS
    The Last Samurai - John Toll, ASC

    2003 Winner: Road to Perdition - Conrad Hall
    2002 Winner: The Man Who Wasn't There - Roger Deakins



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    ART DIRECTORS GUILD (ADG)
    (nominations announced January 15, 2004, winners announced February 14, 2004)
    Art Directors Guild web site


    Category I - Period or Fantasy Films

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Production Designer: Grant Major

    Other 2004 nominees:
    Girl with a Pearl Earring
    The Last Samurai
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Seabiscuit

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Grant Major
    2002 winner: Moulin Rouge - Catherine Martin


    ---

    Category II - Contemporary Films

    Winner:
    Mystic River

    Production Designer: Henry Bumstead

    Other 2004 nominees:
    Kill Bill Vol. I
    Lost in Translation
    Something's Gotta Give
    Under the Tuscan Sun

    2003 winner: Catch Me if You Can - Jeannine Oppewall, production designer
    2002 winner: Amélie - Aline Bonetto, production designer



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    CINEMA AUDIO SOCIETY (CAS)
    (nominations announced January 22, 2004, winner announced February 21, 2004)
    Cinema Audio Society web site


    Outstanding Achievement in Sound Mixing - Feature

    Winner:
    Master and Commander: The Far Side of the World


    Other 2004 nominees:
    The Last Samurai
    The Lord Of The Rings: The Return of the King
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Seabiscuit

    2003 winner: Road To Perdition
    2002 winner: The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    COSTUME DESIGNERS GUILD (CDG)
    (nominations announced January 5, 2004, winners announced February 21, 2004)
    Costume Designers Guild web site
    )

    Best Achievement In Contemporary Costume Design

    Winner:
    A Mighty Wind

    Durinda Wood

    Other 2004 nominees:
    Charlie's Angels: Full Throttle - Joseph G. Aulisi
    Kill Bill: Vol. 1 - Catherine Thomas
    Legally Blonde 2: Red, White & Blonde - Sophie De Rakoff Carbonell

    2003 winner: About Schmidt - Wendy Chuck
    2002 winner: The Royal Tenenbaums - Karen Patch


    ---

    Best Achievement In Period/Fantasy Costume Design

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Ngila Dickson

    Other 2004 nominees:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl - Penny Rose
    Seabiscuit - Judianna Makovsky

    2003 winner: Chicago - Colleen Atwood
    2002 winner: Harry Potter And The Sorcerer's Stone - Judianna Makovsky



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    DIRECTORS GUILD (DGA)
    (nominations announced January 6, 2004, winner announced February 7, 2004)
    Directors Guild web site


    Outstanding Directorial Achievement in Feature Film

    Winner:
    Peter Jackson

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Other 2004 nominees:
    Sofia Coppola - Lost in Translation
    Clint Eastwood - Mystic River
    Gary Ross - Seabiscuit
    Peter Weir - Master and Commander: The Far Side of the World

    2003 winner: Rob Marshall - Chicago
    2002 winner: Ron Howard - A Beautiful Mind


    ---

    Outstanding Directorial Achievement in Documentary

    Winner:
    Nathaniel Kahn

    My Architect

    Other 2004 nominees:
    Sam Green & Bill Siegel - The Weather Underground
    Andrew Jarecki - Capturing the Friedmans
    Errol Morris - The Fog of War
    Jose Padilha - Bus 174

    2003 winner: Tasha Oldham - The Smith Family
    2002 winner: Chris Hegedus & Jehane Noujaim - Startup.com



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    HOLLYWOOD MAKEUP AND HAIRSTYLIST GUILD
    (nominations announced January 13, 2004, winners announced January 17, 2004)


    Best Contemporary Makeup - Feature Film

    Winner:
    Charlie's Angels: Full Throttle

    Kimberly Green, Erin Ayanian, Robin Fredriksz

    Other 2004 nominees:
    The Human Stain - Donald Mowat, Robert McCann, Gillian Chandler
    Daredevil - Deborah Denaver, John Jackson, Cinzia Zanetti

    2003 winner: My Big Fat Greek Wedding - Ann Brodie
    2002 winner: Mulholland Drive - Julie Pearce, Randy Westgate, Selina Jayne


    ---

    Best Period Makeup - Feature Film

    Winner:
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Ve Neill, Joel Harlow

    Other 2004 nominees:
    The Last Samurai - Lois Burwell, Margaret Elliott, Tina Harrelson
    Seabiscuit - Thomas Nellen, Lydia Milars, Martina Koll

    2003 winner: Chicago - Samuel Jordan, Patricia Keighran, Edelgard Pfuegl
    2002 winner: Moulin Rouge - Maurizio Silvi, Vincenzo Mastrantonio, Lesley Vanderwalt


    ---

    Best Character Makeup - Feature Film

    Winner:
    The Lord Of the Rings: The Return of the King

    Peter King, Peter Owen

    Other 2004 nominees:
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl - Ve Neill, Joel Harlow
    Cat In The Hat - Melanie Hughes Weaver, Amy Disarro-Susgen, Rene Dashiell

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Peter King, Peter Owen
    2002 winner: The Royal Tenenbaums - Naomi Donne, Kate Biscoe


    ---

    Best Special Effects Makeup - Feature Film

    Winner:
    The Lord Of the Rings: The Return of the King

    Richard Taylor, Gino Acevedo, Jason Docherty

    Other 2004 nominees:
    Cat In The Hat - Mike Smithson, Steve Johnson, Jamie Kelman
    XMen 2 - Gordon Smith, Charles Porlier, Jayne Dancose

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Gino Acevedo, Jason Docerty, Richard Taylor
    2002 winner: Planet Of The Apes - Rick Baker, Kazuhiro Tsuji, Toni G.


    ---------------

    Best Contemporary Hair Styling - Feature

    Winner:
    Legally Blonde: Red, White and Blonde

    Toni Ann Walker, Steve Robinette, Edward Morrison

    Other 2004 nominees:
    The Italian Job - Enzo Angileri for Charlize Theron
    Under the Tuscan Sun - Candy Walken for Diane Lane
    Terminator 3: Rise of the Machines - Peter Tothpol, Cydney Cornell

    2003 winner: Sorority Boys - Donna Gilbert, Joanne Harris
    2002 winner: Legally Blonde - Joy Zapata, Linda Arnold


    ---

    Best Period Hair Styling - Feature

    Winner:
    The Last Samurai

    Janice Alexander, Terry Baleil, Karen Myers

    Other 2004 nominees:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl - Martin Samuel, Lucia Mace, Nina Paskewitz
    Master and Commander: The Far Side of the World - Yolanda Toussieng, Kim Sanantonio, Barbara Lorenz

    2003 winner: Gangs of New York - Aldo Signoretti
    2002 winner: Moulin Rouge - Aldo Signoretti, Ferdinando Merolla, Giorgio Gregorini


    ---

    Best Character Hair Styling - Feature

    Winner:
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Martin Samuel, Lucia Mace

    Other 2004 nominees:
    The Lord Of the Rings: The Return of the King - Peter Owen, Peter King
    Cat In The Hat - Voni Hinkle, Shari Perry, Carl Wesson

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Peter Owen, Peter King
    2002 winner: A.I. Artificial Intelligence - Candace Neal, Karen Myers, Terry Baliel



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    MOTION PICTURE SOUND EDITORS (MPSE, Golden Reels)
    (nominations announced January 20, 2004, winner announced February 28, 2004)
    Motion Picture Sound Editors web site


    Best Sound Editing In Domestic Features: Sound Effects/Foley

    Winner:
    Master & Commander: The Far Side of the World


    Other 2004 nominees:
    The Italian Job
    Kill Bill, Vol. 1
    The Last Samurai
    The Matrix Reloaded
    Open Range
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Seabiscuit
    Terminator 3: Rise of the Machines

    2003 winner: Road to Perdition
    2002 winner: Black Hawk Down


    ---

    Best Sound Editing In Domestic Features: Dialogue/Adr

    Winner:
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl


    Other 2004 nominees:
    2 Fast 2 Furious
    Dreamcatcher
    The Last Samurai
    Master & Commander: The Far Side of the World
    Mystic River
    Seabiscuit
    X2

    2003 winner: Gangs of New York
    2002 winner: Black Hawk Down


    ---

    Best Sound Editing In A Feature: Music

    Winner:
    Cold Mountain


    Other 2004 nominees:
    Gods And Generals
    Jeepers Creepers II
    Kill Bill, Vol. 1
    The Lord of the Rings: The Return of the King
    Pirates Of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Something's Gotta Give
    Underworld

    2003 winner: The Mothman Prophecies
    2002 winner: Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring


    ---

    Best Sound Editing In A Feature: Musical

    Winner:
    A Mighty Wind


    Other 2004 nominees:
    The Company
    The Fighting Temptations
    School of Rock

    2003 winner: Chicago
    2002 winner: Moulin Rouge


    ---

    Best Sound Editing In Foreign Features

    Winner:
    City Of God


    Other 2004 nominees:
    28 Days Later
    Cold Mountain
    Dust
    The Lord of the Rings: The Return of the King
    Underworld
    Veronica Guerin
    Whale Rider

    2003 winner: Winged Migration
    2002 winner: Amélie
    (Interesting note: In 2002, Fellowship of the Ring and Moulin Rouge were nominated in this category)


    ---

    Best Sound Editing In Animated Features

    Winner:
    The Triplets Of Belleville


    Other 2004 nominees:
    Brother Bear
    Finding Nemo
    Jungle Book 2
    Millennium Actress
    Rugrats Go Wild
    Sinbad: Legend of the Seven Seas

    2003 winner: Treasure Planet
    2002 winner: Atlantis: The Lost Empire


    ---

    Best Sound Editing In Animated Features: Music

    Winner:
    Finding Nemo


    Other 2004 nominees:
    Brother Bear
    Jungle Book 2

    2003 winner: Lilo and Stitch
    2002 winner: Shrek


    ---

    Best Sound Editing In Special Venue Film

    Winner:
    Top Speed


    Other 2004 nominees:
    Bugs! 3D
    Coral Reef Adventures
    Deep Sea
    SpongeBob: The Ride

    2003 winner: Santa vs. the Snowman 3D
    2002 winner:



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    PRODUCERS GUILD (PGA)
    (nominations announced January 5, 2004, winner announced January 17, 2004)
    Producers Guild web site


    Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award
    in Theatrical Motion Pictures


    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King
    (New Line Cinema)
    Barrie M. Osborne
    Peter Jackson
    Fran Walsh

    Other 2004 nominees:
    Cold Mountain (Miramax Films)
    The Last Samurai (Warner Bros.)
    Master and Commander: The Far Side of the World (Twentieth Century Fox)
    Mystic River (Warner Bros.)
    Seabiscuit (Universal Pictures)

    2003 winner: Chicago (Miramax)
    2002 winner: Moulin Rouge (Fox)



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    SCREEN ACTORS GUILD (SAG)
    (nominations announced January 15, 2004, winners announced February 22, 2004)
    Screen Actors Guild web site


    Theatrical Motion Pictures

    ---

    For Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role

    Winner:
    Tim Robbins

    Mystic River

    Other 2004 nominees:
    Alec Baldwin - The Cooler
    Chris Cooper - Seabiscuit
    Benicio Del Toro - 21 Grams -
    Ken Watanabe - The Last Samurai

    2003 winner: Christopher Walken - Catch Me If You Can
    2002 winner: Ian McKellen - The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring


    ---

    For Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

    Winner:
    Renee Zellweger

    Cold Mountain

    Other 2004 nominees:
    Maria Bello - The Cooler
    Keisha Castle-Hughes - Whale Rider
    Patricia Clarkson - Pieces of April
    Holly Hunter - Thirteen

    2003 winner: Catherine Zeta-Jones - Chicago
    2002 winner: Helen Mirren - Gosford Park


    ---

    For Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

    Winner:
    Charlize Theron

    Monster

    Other 2004 nominees:
    Patricia Clarkson - The Station Agent
    Diane Keaton - Something's Gotta Give
    Naomi Watts - 21 Grams
    Evan Rachel Wood - Thirteen

    2003 winner: Renee Zellweger - Chicago
    2002 winner: Halle Berry - Monster's Ball


    ---

    For Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

    Winner:
    Johnny Depp

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Other 2004 nominees:
    Peter Dinklage - The Station Agent
    Sir Ben Kingsley - House of Sand and Fog
    Bill Murray - Lost In Translation
    Sean Penn - Mystic River

    2003 winner: Daniel Day-Lewis - Gangs of New York
    2002 winner: Russell Crowe - A Beautiful Mind


    ---

    For Outstanding Performance by the Cast of a Theatrical Motion Picture

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King


    Other 2004 nominees:
    In America
    Mystic River
    Seabiscuit
    The Station Agent

    2003 winner: Chicago
    2002 winner: Gosford Park



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    VISUAL EFFECTS SOCIETY (VES)
    (nominations announced January 14, 2004, winner announced February 18, 2004)
    Visual Effects Society web site

    Note: Last year was their first annual awards ceremony.

    Outstanding Visual Effects in an Effects Driven Motion Picture

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Jim Rygiel, Dean Wright, Joe Letteri, Randall William Cook

    Other 2004 nominees:
    The Matrix Revolutions
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    2003 winner: Lord of the Rings: The Two Towers - Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall Cook, Alex Funke


    ---

    Outstanding Supporting Visual Effects in a Motion Pictures

    Winner:
    The Last Samurai

    Jeffrey A. Okun, Thomas Boland, Bill Mesa, Ray McIntyre, Jr.

    Other 2004 nominees:
    Bad Boys 2
    Master and Commander: The Far Side of the World

    2003 winner: The Sum of all Fears - Glenn Neufeld, Derek Spears, Dan Malvin, Al Disarro


    ---

    Outstanding Single Visual Effect of the Year in any Medium

    Winner:
    The Matrix Reloaded "Trailer Top Crash"

    John Gaeta, Dan Glass, Adrian de Wett, Greg Juby

    Other 2004 nominees:
    The Hulk (specific effect not specified)
    The Lord of the Rings: The Return of the King (specific effect not specified)

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Steve Ingram, Blair Foord, Rech Cordobes, Scott Harens


    ---

    Outstanding Character Animation in a Live Action Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Steven Hornby, Andy Serkis, Matthias Menz, Greg Butler

    Other 2004 nominees:
    The Hulk
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Richard Baneham, Eric Saindon, Den McGaugh, Bay Raitt


    ---

    Outstanding Character Animation in an Animated Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    Finding Nemo "Speaking Whale"

    Andrew Gordon, Brett Coderre

    Other 2004 nominees:
    Finding Nemo "Inside the Whale"

    2003 winner: Stuart Little 2 - Tony Bancroft, David Schaub, Eric Armstrong, Sean Mullen


    ---

    Outstanding Special Effects in Service to Visual Effects in a Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Geoff Heron, Robert Clot, Jason Brackett, John McLeod

    Other 2004 nominees:
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    New category this year


    ---

    Outstanding Matte Painting in a Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Yanick Dusseault, Susumu Yukuhiro, Jonathan Harb

    Other 2004 nominees:
    The Hulk
    Peter Pan

    2003 winner: Star Wars: Episode II Attack of the Clones - Paul Huston, Yusei Uesugi, Jonathan Harb


    ---

    Outstanding Models and Miniatures in a Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    The Lord of the Rings: The Return of the King
    (shot not specified)
    Richard Taylor, Paul Van Ommen, Eric Saindon

    Other 2004 nominees:
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl “Captain Barbossa”
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl “The Interceptor”

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Richard Taylor, Paul Van Ommen, Matt Aitken


    ---

    Outstanding Visual Effects Photography in a Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    The Matrix Reloaded “U-Cap Facial Photography”

    Kim Libreri, George Borshukov, Paul Ryan, John Gaeta

    Other 2004 nominees:
    The Lord of the Rings: The Return of the King
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Terminator 3: Rise of the Machines

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Alex Funke, Bran Hul, Richard Bluck


    ---

    Outstanding Effects Art Direction in a Motion Picture

    This award was not given out this year

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Alan Lee, Jeremy Bennett, Christian Rivers, Gino Acevedo

    ---

    Outstanding Compositing in a Motion Picture
    (This is a "Specific Arts" category. The award is based on the work of a single shot.)

    Winner:
    Master and Commander: The Far Side of the World "Storm"

    Philip R Brennan

    Other 2004 nominees:
    The League of Extraordinary Gentlemen
    The Lord of the Rings: The Return of the King

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Mark Lewis, Heitmann Demers, Alex Lemke, Alfred Murrle


    ---

    Outstanding Performance by an Actor in an Effects Film

    Winner:
    Sean Astin

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    Other 2004 nominees:
    Peter Pan - Ludivine Sangier
    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl - Keira Knightley

    2003 winner: The Lord of the Rings: The Two Towers - Andy Serkis, Elijah Wood, Sean Astin



    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


    WRITERS GUILD OF AMERICA (WGA)
    (nominations announced January 22, 2004, winners announced February 21, 2004)
    Writers Guild of America web site


    Best Screenplay Written Directly for the Screen

    Winner:
    Lost In Translation

    Written by Sofia Coppola

    Other 2004 nominees:
    Bend It Like Beckham
    Dirty Pretty Things
    In America
    The Station Agent

    2003 winner: Bowling for Columbine - Written by Michael Moore
    2002 winner: Gosford Park - Written by Julian Fellowes


    ---

    Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

    Winner:
    American Splendor

    Written by Robert Pulcini & Shari Springer Berman,
    Based on the Comic Book Series by Harvey Pekar
    and
    the Novel by Harvey Pekar and Joyce Brabner

    Other 2004 nominees:
    Cold Mountain
    The Lord Of The Rings: The Return Of The King
    Mystic River
    Seabiscuit

    2003 winner: The Hours - Adapted by David Hare
    2002 winner: A Beautiful Mind - Adapted by Akiva Goldsman
     
  2. Alex Spindler

    Alex Spindler Producer

    Joined:
    Jan 23, 2000
    Messages:
    3,971
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Love the format. Thanks Vickie.
     
  3. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Thanks Alex! I used the template for my 2002 thread, but I'll be changing it to the 2003 template (I forgot they were different) which looks better.

    Any thoughts of whether it would be better to list them alphabetically instead of when the winners are announced?
     
  4. Alex Spindler

    Alex Spindler Producer

    Joined:
    Jan 23, 2000
    Messages:
    3,971
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Ahh, that's why it looked new. My mind can only hold information for a short time so it all looked very new to.........what was I saying?

    I think you're on the right track with rearranging them alphabetically. It can be easy to get lost in the list. Keep the list at the top arranged by release and perhaps expand that with their choice when they release the winners. I might also suggest bolding the Guild/Society name to make browsing a bit easier.
     
  5. Brian W.

    Brian W. Screenwriter

    Joined:
    Jul 29, 1999
    Messages:
    1,958
    Likes Received:
    3
    Trophy Points:
    0
    Location:
    Los Angeles
    Real Name:
    Brian
    Deleted... wrong thread!
     
  6. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    How's that look? I'll probably tweak it a little bit more, especially based on suggestions.

    The Costumers Guild announced their nominations.
     
  7. Nick C.

    Nick C. Second Unit

    Joined:
    Dec 27, 2001
    Messages:
    251
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Nice formatting, blue works well [​IMG]. The last few years' winners are handy too, providing some context for Oscar predictions.

    Looks like Alex Fung's no longer in the top-10 biz?

    A suggestion for an addition to the links, MCN's Oscar City Centre is pretty comprehensive
     
  8. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I think you're right Nick, I think Alex has quit. I took out his link and added Oscar City Center.

    I don't know what's up with Alex now, but for years he was just about the only one on the internet keeping track of this stuff, from back before there was a World Wide Web, so I hate to take him off. He's been a deep well of information. I'll keep checking back to see if he starts up again.
     
  9. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    I probably won't be around when the Directors Guild noms come out, so anyone can feel free to post them and I'll update when I get back. This will probably happen quite often when nominations and winners are announced, which is one reason why the other links are nice to have.
     
  10. Simon_Lepine

    Simon_Lepine Supporting Actor

    Joined:
    Feb 19, 2003
    Messages:
    601
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    The DGA nominations were just announced:

    Peter Jackson, LOTR:ROTK
    Clint Eastwood, Mystic River
    Sofia Coppola, Lost in Translation
    Gary Ross, Seabiscuit
    Peter Weir, Master and Commander


    That makes Peter Jackson the first filmmaker ever nominated three years in a row.
     
  11. Quentin

    Quentin Cinematographer

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    2,670
    Likes Received:
    101
    Trophy Points:
    4,110
    Location:
    Los Angeles
    Real Name:
    Quentin H
    DGA-
    Jackson
    Weir
    Coppola
    Eastwood
    Gary Ross (!!)
     
  12. Craig S

    Craig S Producer
    Supporter

    Joined:
    Mar 4, 2000
    Messages:
    5,780
    Likes Received:
    230
    Trophy Points:
    9,110
    Location:
    League City, Texas
    Real Name:
    Craig Seanor
    ASC-

    Russell Boyd, Master and Commander: The Far Side of the World
    Andrew Lesnie, The Lord of the Rings: Return of the King
    John Schwartzman, Seabiscuit
    John Seale, Cold Mountain
    John Toll, The Last Samurai
     
  13. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Updated with the Hollywood Makeup and Hairstylist Guild nominations and the American Society Of Cinematographers nominations.
     
  14. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    No Makeup nom for Monster. Damn! At least it's eligible for the Oscar. I hope it makes the final 3.
     
  15. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Bump! I added the American Cinema Editors nominations.

    The Screen Actors Guild nominations are tomorrow. I wonder what this year's "Dakota Fanning?" will be. I'm hoping it's Keisha Castle-Hughes.
     
  16. Adam_S

    Adam_S Producer

    Joined:
    Feb 8, 2001
    Messages:
    6,307
    Likes Received:
    126
    Trophy Points:
    9,110
    Real Name:
    Adam_S
    What I find interesting is that both Cold Mountain and Seabiscuit picked up nominations in editing and cinematography. That seems to give yet another boost to Seabiscuit and may help Cold Mountain. However no nods to CM for makeup or costume, noms I would have considered locks for a giant Miramax period epic a few weeks ago.
     
  17. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Updated with the Visual Effects Society (VES) nominations.

    (I'll bet they wanted a couple of pretty girls, specifically named Ludivine and Keira, to come to their banquet, ya think? [​IMG])
     
  18. Adam_S

    Adam_S Producer

    Joined:
    Feb 8, 2001
    Messages:
    6,307
    Likes Received:
    126
    Trophy Points:
    9,110
    Real Name:
    Adam_S
    what the heck are special effects in support of visual effects?
     
  19. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0

    Interesting stuff.
     
  20. Vickie_M

    Vickie_M Producer

    Joined:
    Dec 31, 2001
    Messages:
    3,208
    Likes Received:
    0
    Trophy Points:
    0
    Updated with the Screen Actors Guild nominees. I have another thread on that that I'll be updating in a few minutes.
     

Share This Page